Home / Deniz Mahsulleri Tarifleri / Zeytinyağlı Börülce Tarifi
11 Eylül, 2017

Zeytinyağlı Börülce Tarifi

Posted in : Deniz Mahsulleri Tarifleri, Meze Tarifleri, Zeytinyağlı Tarifleri on by : admin

Zeytinyağlı Börülce 

Börülce protein, vitamin, çinko deposu olup kötü kolesterol ve kansızlık düşmanıdır. B9 vitamini eksikliği yaşayanlara ilaçtır. Bu da demektir ki doğadan gelen şifa kaynağı olan zeytinyağı ile buluştuğunda sağlığa faydası saymakla bitmez.

Özellikle yaz yemeği olarak bilinen nefis bir zeytinyağlı börülce için malzemeler, 1 kg. taze börülce, 1 adet kuru soğan, 2 adet domates, 1 çay bardağı zeytinyağı, yarım limonun suyu, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 adet kesme şeker ve baharatlardır.

Börülce yıkanıp ayıklanarak saplarından kurtarılır. İsteğe göre “yemeklik” veya uzun uzun doğranan soğanlar geniş tabana sahip tencereye konulur. Zeytinyağı ilavesiyle bir süre kavrulur. Küp küp doğranmış domatesler kavrulan soğanlara eklenir. Üzerine ayıklanan börülce ilave edilir. Tuz ve şeker atıldıktan sona domatesin suyunda kapak kapatılarak “kısık ateşte” börülceler yumuşayana dek pişirilir. Soğuk servis edileceğinden, pişince ocaktan alınarak soğumaya alınır. Üzerine limon suyu gezdirilerek ve taze baharatlarla süslenerek servis edilir. Yanında ciğerli, mantarlı şehriye pilavıyla iyi bir ikili oluşturur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir